
Zlepšenie kvality a atraktívnosti OVP v súlade s potrebami trhu práce
Projekt na zlepšenie kvality a atraktívnosti odborného vzdelávania a prípravy v súlade s potrebami slovenského trhu práce je súčasťou druhého Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce pre obdobie rokov 2024 až 2029. Má ambíciu posunúť odborné vzdelávanie, duálne vzdelávanie, ktoré je už jeho pevnou súčasťou a vyššie odborné vzdelávanie na vyššiu úroveň. Zintenzívniť prepojenie so zamestnávateľmi a priniesť nové platformy na rozvoj praktickej prípravy. Nadväzuje na prvý projekt a pokračuje tak v práci na skvalitňovaní úrovne odborného vzdelávania na Slovensku a jeho propagácii medzi študentmi a zamestnávateľmi.
Hlavným prínosom projektu je prenos skúseností a dobrej praxe od švajčiarskych partnerov do tých oblastí odborného vzdelávania, ktoré aktuálne vyžadujú podporu alebo špecifický prístup. Preto sa projekt bude venovať posilneniu odborného vzdelávania v oblastiach stavebníctva, poľnohospodárstva a potravinárstva. Bude riešiť zavedenie odbornej maturity, majstrovskej skúšky a nadväzujúce vyššie odborné vzdelávanie. Súčasťou projektu budú aj aktivity týkajúce sa vzdelávania cudzincov a ich efektívneho začlenenia na trh práce.
Aktivity projektu

Segment 1
Zvýšenie podielu praktického vyučovania

Aktivita 1
Zlepšenie systému OVP vo vybraných študijných a učebných odboroch prispôsobením vzdelávania pedagogických zamestnancov a zvýšeným zapojením zamestnávateľov do praktického vyučovania

Segment 2
Zvýšenie priepustnosti systému OVP

Aktivita 2.1
Zavedenie odbornej maturitnej skúšky

Aktivita 2.2
Možnosti prepojenia vyššieho odborného vzdelávania a prípravy s 1. stupňom vysokoškolského vzdelávania

Aktivita 2.3
Zavedenie majstrovskej skúšky

Segment 3
Adaptácia cudzincov

Aktivita 3
Nástroje na podporu integrácie cudzincov na trh práce




Východiská projektu
Napriek viacerým opatreniam na podporu OVP a SDV stále prevláda nesúlad medzi ponukou SOŠ, zručnosťami ich absolventov a potrebami trhu práce, najmä vo vybraných sektoroch.
Nízky počet zamestnávateľov zapojených do OVP má za následok nízky podiel žiakov s praktickým vyučovaním na pracovisku.
Klesajúci počet a zvyšujúci sa priemerný vek učiteľov odborných predmetov a majstrov odbornej výchovy.
Vysoký podiel žiakov v školských programoch (M) v porovnaní s programami s praktickým vyučovaním (K, H) a vyššími odbornými programami (Q).
.
Nie sú vytvorené podmienky na prepojenie vyššieho odborného vzdelávania s prvým stupňom VŠ vzdelávania.
Chýba odborná maturita aj proces uznávania výsledkov neformálneho vzdelávania a možnosť profesijného rozvoja remeselníkov vo svojom obore – zvýšenie kvalifikácie na úroveň SKKR 5.
Slovenský trh práce požaduje efektívnejší proces integrácie cudzincov na trhu práce.
Zdroje financovania

Miľníky projektu
Realizátorom tohto projektu je Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV), ktorý zodpovedá za koordináciu odborného vzdelávania a prípravy a vzdelávania dospelých na Slovensku. Podporuje rozvoj národných politík v oblasti vzdelávania, pomáha zavádzať nové trendy a inovácie v odbornom vzdelávaní a príprave (OVP) a vzdelávaní dospelých (VD).
Zabezpečuje, iniciuje a rozvíja spoluprácu s národnými a medzinárodnými inštitúciami, organizáciami a odborníkmi v oblasti OVP a VD. Podporuje a rozvíja talenty mladých ľudí v rámci národných a medzinárodných súťaží.
Má bohaté skúsenosti s realizáciou projektov financovaných EÚ, vrátane rozsiahlych národných projektov financovaných z Európskeho sociálneho fondu, programu Erasmus+, programu EaSI atď. podporujúcich implementáciu politík odborného vzdelávania a prípravy na Slovensku.
ŠIOV je priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.
Podpis Rámcovej dohody medzi vládou SR a Švajčiarskou federálnou radou o implementácii 2. Švajčiarskeho príspevku (Rámcová dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a Švajčiarskou federálnou radou o implementácii druhého Švajčiarskeho príspevku vybraným členským štátom Európskej únie na zníženie hospodárskych a sociálnych rozdielov v rámci Európskej únie). Viac informácií
Podpis Dohody o podpornom opatrení „Zlepšenie kvality a atraktívnosti odborného vzdelávania a prípravy (OVP) v súlade s potrebami trhu práce“ a začiatok realizácie aktivít projektu. Viac informácií
Podpis projektovej zmluvy na realizáciu projektu spolufinancovaného z druhého Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce medzi Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Štátnym inštitútom odborného vzdelávania. Viac informácií o projektovej zmluve
Otváracia konferencia projektu „Zlepšenie kvality a atraktívnosti odborného vzdelávania a prípravy (OVP) v súlade s potrebami trhu práce“ v Bratislave. Projektové aktivity budú prebiehať do roku 2028. Viac informácií
Podpis partnerskej zmluvy medzi Štátnym inštitútom odborného vzdelávania a švajčiarskym partnerom SFUVET.
Podpis partnerskej zmluvy medzi Štátnym inštitútom odborného vzdelávania a švajčiarskym partnerom ETH Zürich.
Odborné vzdelávanie 21. storočia
“Naším cieľom je priniesť do vzdelávacieho systému na Slovensku viac flexibility, kvality a intenzívnejšieho zapojenia sa menších zamestnávateľov.”
Mgr. Mariana Mlčúchová / Projektová manažérka ŠIOV„V poľnohospodárstve využívame technológie, ktoré sú cca 10 rokov pred automobilovým priemyslom. GPS používané u nás sú presné na 2 cm.“
Ing. Norbert Fazekas / Majster odborného výcviku z firmy Agromačaj a.s.„Počas štúdia som nadobudol množstvo zručností a vytvoril si cenné kontakty s odborníkmi, ktorí sa pohybujú v IT segmente a majú bohaté skúsenosti.“
Peťo / študent„Praxou získavam praktické skúsenosti, ktoré sú často nad rámec toho, čo sa učíme na škole. Naučil som sa pracovať v tíme a riešiť reálne problémy.“
Šimon / študent